Horečka je nejznámější příznak nemoci, je součástí obranné reakce organismu proti infekci s možným rizikem poškození nemocného. Příčiny vzestupu teploty u dětí jsou nejčastěji infekce virové (katary horních cest dýchacích) a bakteriální (záněty v ORL oblasti, infekce močových cest), očkování, systémová onemocnění aj.
Kdy se jedná o horečku a kdy ji tlumit?
Teplota do 38 ºC je zvýšená teplota (subfebrilie), která se nedoporučuje srážet, protože tělo produkuje látky na svou ochranu. Doporučují se režimová opatření jako dostatečný pitný režim vlažnými nápoji, příjem lehké a vlažné stravy, lehké oblečení, větrání a vhodná vlhkost vzduchu, klidový režim.
Teplota nad 38 ºC (v konečníku nad 38,5 ºC) je horečka, kterou je potřeba srážet léčivými přípravky – analgetiky-antipyretiky nebo fyzikální léčbou.
Teplota nad 40 ºC (hyperpyrexie) – léčbu a opatření vždy určí lékař, je zde nebezpečí vzniku febrilních křečí u starších kojenců a batolat. Křeče připomínají epileptický záchvat a vyžadují zavolání RZP. Léčivem 1.volby, které je velmi dobře snášeno je paracetamol. Paracetamol je pro děti od 3 měsíců – v dávce 10–15 mg/kg tělesné hmotnosti, podává se v 6–8 hodinových intervalech, maximálně 60 mg/kg/den. Na doporučení lékaře může být podán i novorozencům nebo kojencům po očkování.
Druhým léčivem, které má srovnatelné účinky na teplotu a bolest je ibuprofen, ve vyšších dávkách má také účinky protizánětlivé. Ibuprofen se dávkuje dětem od 6 měsíců, od 7 kg hmotnosti v dávce 5–10 mg/kg tělesné hmotnosti (při teplotě do 39 ºC – 5 mg/kg v případě potřeby opakovaně každých 4–6 hodin, při teplotě nad 39 ºC – 10 mg/kg v případě potřeby každých 6–8 hodin), maximálně však do dávky 40 mg/kg/den. Celková denní dávka ibuprofenu u dětí s tělesnou hmotností nižší než 30 kg nemá překročit 500 mg.
Vhodné přípravky jsou ve formě čípků, sirupů a tablet. Čípky jsou vhodné pro kojence a děti, které zvrací. Sirupy pak pro batolata a větší děti, které nejsou schopny spolknout tabletu. Kyselina acetylsalicylová je do 15 let věku kontraindikována pro nebezpečí Reyova syndromu (potenciálně smrtelné onemocnění, které působí četná poškození mnoha orgánů, zejména mozku a jater).
Fyzikální léčba zahrnuje zábaly, přikládání kostek ledu, omývání
houbou a sprchování. Zábal provádíme zabalením hrudníku a bříška
dítěte do osušky namočené ve vlažné vodě, zábal necháme tak 10–15
min., končetiny necháme volně, nepřikrýváme, zábal můžeme opakovat 3×
v intervalu 2 hodin. Zároveň podáváme chlazené nápoje. Po sundání
zábalu necháme dítě odpočinout, lehce přikryjeme, teplotu měříme po
20 min. Pokud teplota neklesne, zábal zopakujeme. Nesnažíme se dosáhnout
normální teploty, stačí snížení o 1–2 ºC.
Fyzikální léčbu nepoužíváme, pokud má dítě studené končetiny nebo
mramorovanou kůži na těle.